У мошнівському костелі торгують запчастинами

Четвер, 19 квітня 2018 15:57

Будівля колишнього римо-католицького костелу виструнчилася практично в центрі Мошен, біля базару. Колись тут молилась чимала польська громада, яка проживала на території села, а тепер – торгують запчастинами. Зараз костел належить ПрАТ «Фрау Марта».

– Римо-католицький костел був побудований у Мошнах в 50-х роках позаминулого століття, на кошти вдови графа Воронцова. Вона походила з роду польських шляхтичів Браницьких. Архітектор невідомий, – розповів директор Мошнівської «Станції юних техніків», краєзнавець Микола Якименко. – У будівлі цікава історія й унікальна архітектура. Костел з подібною архітектурою є в Богуславі, де жив батько Єлизавети Воронцової-Браницької. Цікаво вже те, що це римо-католицький костел. Від греко-католицьких, які в Україні будували частіше, він відрізняється тим, що на стінах був розпис-фрески.

За словами Миколи Михайловича, фрески Мошнівського костелу були унікальними. Наприклад, стеля була розписана у вигляді зоряного неба з біблійними персонажами. Подібні розписи робив всесвітньо знаний італійський художник Рафаель Санті. На жаль, у Мошнівському костелі вони не збереглися. Причина цього – радянська спрямованість на атеїзм. За «есересерівських» часів тут і олійниця була, і «Сільгосптехніка» хазяйнувала.

– Костел функціонував до 1921 року, а потім відправи проводилися ще кілька років. Поки не помер ксьондз. Фрески на стінах та стелі спочатку просто зафарбували. Як розповідали старожили, коли з плином часу фрески проступали крізь фарбу, їх просто оббивали сапами, – продовжує Микола Михайлович. – Окрім того, колись тут була перша на Черкащині фісгармонія.

Будівля Мошнівського костелу, попри історичні перипетії, збереглася досить добре. Тож подивитись є на що. Але поки що це і все. Адже костел, за словами Миколи Якименка, не має статусу історичної пам’ятки. Хоча певні зусилля в цьому напрямку докладали. Тож на повноцінну екскурсію розраховувати не варто. Щоправда, нещодавно з «Фрау Марта» було досягнуто домовленість – обіцяють надати доступ до дзвіниці, щоб туди могли підніматися туристи.

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Січень 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31