Найбільше пам’яток «сіють» війни й катастрофи

Вівторок, 18 квітня 2017 14:31

18 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день пам’ятників та історичних місць.

За інформацією Черкаського районного організаційно-методичного центру бібліотечної та краєзнавчої роботи, на початку року в нашому районі нарахували 161 пам’ятку культурної спадщини: 157 пам’ятників та чотири об’єкти архітектури й містобудування. До Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесено 89 з них, не стоять на обліку – 72.

Торік пам’ятні знаки ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, воїнам-інтернаціоналістам, Героям Небесної Сотні та учасникам АТО відкрили у Вергунах і Свидівку, увічнили Героїв Небесної Сотні й АТОвців у Ірдині, пам’ятний знак жертвам Голодомору встановили в Лозівку, а в Мошнах «виріс» пам’ятник першому пароплаву на Дніпрі.

 

Найбільше пам’яток має білозірська громада – 13, трохи менше мошнівська – 11. По 9 об’єктів культурної спадщини є у Леськах, Руській Поляні й Червоній Слободі, по 7 – у Дубіївці та Свидівку. Шість пам’яток розташовано у Вергунах. По п’ять пам’яток мають у Будищі, Нечаївці, Степанках, Тубільцях, Хацьках, Худяках та Яснозір’ї, по чотири – у Байбузах, Ірдині, Геронимівці, Кумейках, Сагунівці, Софіївці, Хрещатику, по три – у Думанцях і Чорнявці, по два – у Шелепухах, Станіславчику, Березняках, Парвомайському й Хуторах. По одному об’єкту мають громади Єлизаветівки, Чубівки й Сокирного.

 

Переважно в селах району встановлені пам’ятники жертвам та учасникам Другої Світової та громадянської воєн, є чимало братських могил, зокрема поховання китайських товаришів, що загинули в роки громадянської війни, у Вергунах та трьох воїнів-десантників у Дубіївці. Пам’ятний знак на честь повстанців проти гніту шляхетської Польщі під проводом Павлюка (1637 р.) розташований у Яснозір’ї. А у 2009 році в Худяках установили пам’ятник затопленим селам, про який ми писали раніше.

Увічнені й ключові історичні персони. Тільки пам’ятники та погруддя Тараса Шевченка є у п’ятьох селах: Леськах, Руській Поляні, Сагунівці, Худяках і Червоній Слободі. Пам’ятник Галини Буркацької, двічі Героя Соціалістичної Праці, розміщене біля будинку культури в Геронимівці, а бронзове погруддя Григорія Байди, комбайнера-винахідника й теж двічі Героя Соціалістичної Праці, розташоване в Леськах.

Багато пам’ятників встановлені на честь Героїв Радянського Союзу, підпільників, партизан, визволителів сіл, учасників Другої Світової війни: Григорія Рябоконя в Байбузах; Миколи Чмиренка у Білозір’ї; Семена Дзюрака в Ірдині; Сергія Запорожця у Вергунах; Василя Кулакова у Геронимівці; Марка Сидоренка у Дубіївці; Петра Василини й Микити Гуріненка в Леськах; лейтенанта Єфремова в Нечаївці; Вані Босенка, 13-літній член підпільної групи, що загинув при виконанні завдання, й Феодосія Савченка в Руській Поляні; Федору Шевченку в Тубільцях.

Могила воїна громадянської війни Феофана Ільїна розташована в Яснозір’ї, а могила воїна-афганця Валерія Тищенка, який загинув у Афганістані, – в Хацьках.

Катерина КАЛАШНІКОВА,

за матеріалами Черкаського районного організаційно-методичного центру бібліотечної та краєзнавчої роботи

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31