П'ятниця, 09 лютого 2018 12:58

Першачків навчатимуть по-новому

Близько 700 маленьких жителів Черкаського району сядуть за парти 1 вересня 2018 року. Це перші учні новітньої української школи. Адже з осені 2018 року стартує освітня реформа, яка розпочнеться з початкової ланки. Зараз, щоб відповідати новим державним стандартам, педагоги підвищують свою кваліфікацію.

Вчителі «сіли за парти»

Навчання вчителів початкової школи, які цьогоріч візьмуть перші класи, складатиметься із затверджених на державному рівні дистанційних та очних курсів. За словами завідуючої районним методкабінетом відділу освіти ЧРДА Вікторії Церковної, 6 вчителів Черкаського району вже пройшли навчання на базі Черкаського обласного інституту післядипломної освіти. Надалі вони стануть тренерами для інших 40 педагогів району, які з осені візьмуть першачків.

Навчання вчителів на базі району відбуватиметься у три етапи. Перший стартує вже незабаром, 17-18 лютого. Педагоги початкової школи «сядуть за парти» Червонослобідської ЗОШ №2. Другий та третій етапи заплановано на березень та червень. За попередньою домовленістю, вони проходитимуть у ЗОШ №2 в Руській Поляні. Загалом передбачено 60 годин очного навчання. Три сесії тривалістю два, три та п’ять днів.

– До 1 вересня всі вчителі району, які набиратимуть перші класи, підвищать кваліфікацію відповідно до нового Державного стандарту початкової освіти, – говорить Вікторія Церковна.

Дистанційне навчання відбувається за допомогою безплатного онлайн-курсу для вчителів перших класів. Реєстрація на нього тривала впродовж кількох тижнів. З 1 лютого відкрили доступ до перших двох модулів. Їх потрібно пройти до 26 лютого. Потім відкриють третій.

Загалом курс складається з 6 модулів, в яких більше 30 лекцій. Наприклад, перший модуль містить інформацію про реформу, зміни в початковій школі та нові освітні стандарти. Можна дізнатися також про нові методики навчання, основи нейропсихології та менеджмент класу. Є модуль, присвяченій інклюзивній освіті. Окрім теорії, передбачені практичні завдання. Онлайн-курс розрахований на 60 годин і розміщений на платформі онлайн освіти Ed-era.

Попри те, що курс спрямований на підвищення кваліфікації педагогів початкової школи, реєструвалося й керівництво шкіл, і вчителі інших напрямків. Педагоги, які пройдуть курс та наберуть певну кількість балів за практичні завдання, отримають електронні сертифікати. Кожен з них матиме унікальний номер. За потреби документ можна буде роздрукувати.

– Сучасний вчитель має розуміти, що для поступу він має відповідати  стандартам новітньої української школи, – підсумовує Вікторія Олександрівна. – Тому ми мотивуємо всіх педагогів пройти навчання. Тим більше, що курс підвищення кваліфікації – обов’язковий. Адже вчитель має розуміти суть реформи освіти, володіти новими методиками навчання та освоїти навички управління класом. Робота нашого районного методкабінету спрямована на підготовку вчителів до навчального року відповідно до нових держстандартів. Ми почали її ще торік. Зокрема, в грудні у Червонослобідській ЗОШ №1 відбувся семінар-практикум для вчителів, присвячений основним аспектам формування новітньої школи.

 «Дітей вчитимуть вчитися»

Вчитель початкових класів Свидівоцької школи Людмила Осадча серед тих педагогів району, які пройшли курс підвищення кваліфікації в Черкаському обласному інституті післядипломної освіти.

– Доброзичлива атмосфера, яка панувала на курсах, та безліч актуальних практичних завдань надихнули неймовірно, – поділилась вона враженнями. – Я повернулася додому ще більше сповнена бажанням працювати. Захотілося одразу застосувати на практиці отримані знання. Тож переставила парти в класі та змінила підхід до викладання предметів. Зміни, які пропонуються, мені до вподоби. Коли 1 лютого відкрили 2 перші модулі онлайн-навчання, їх можна було проходити до 26 лютого. Я ж захопилася так, що пройшла їх за 3 дні.

«Дітям потрібна мотивація»

– Був час, коли я вважала, що «вчитель» походить від слова «вчити». Життя ж показало, що від слова «вчитися». Сучасні діти потребують інших підходів. Це покоління росте з «гаджетами в руках» і вчити їх навіть так, як 5 років тому, «озброївшись» лише дошкою та крейдою, не можна, – говорить Людмила Нечипорівна. – Тому одне з головних завдань сучасного вчителя – шукати мотивацію.

«Ранок починатиметься із зустрічі в колі»

Першокласники, які підуть до школи 1 вересня цього року, не вітатимуть вчителя, що заходить зранку до класу, традиційно виструнчившись біля парт. Їх шкільний ранок починатиметься майже по-домашньому, з ранкової «зустрічі в колі». Діти сідатимуть на килим поруч із вчителем, вітатимуть один одного, обмінюватимуться новинами і налаштовуватимуться на позитив.

– Далі йтиме інтегрований предмет «Я досліджую світ». Він буде насичений інформацією з різних галузей життя. Чіткого розкладу та уроків по 40 хвилин більше не буде, – розповідає педагог. – Вчитель закінчуватиме урок, коли бачитиме, що дітям потрібно просто побігати. Тому вони менше втомлюватимуться. Парти також не стоятимуть «у три ряди». Вони мають бути одномісними та компактними. Вчитель зможе виставляти їх за потреби колом чи по кілька поряд. Навчання буде поділено «на модулі і тижні». Діти вивчатимуть впродовж тижня одну тему на всіх уроках. Візьмемо, наприклад, тему «Магазин». Тут ми вчитимемося вітатися, зважувати, писати, рахувати. І все це в  поєднанні з фізичними вправами.

За словами Людмили Нечипорівни, у новітній початковій школі посилену увагу приділятимуть тому, щоб навчити дітей вчитися впродовж всього життя.

Скільки коштуватиме реформа?

Окрім підвищення кваліфікації вчителів, реформа передбачає організацію «освітнього простору». Є затверджений Міносвіти перелік предметів, які мають бути в початковій школі. У ньому й мікроскопи, і музичні інструменти, і грошові знаки, й ваги. Загалом список необхідних предметів потягне на кілька десятків тисяч. Наприклад, один мікроскоп коштує в межах 4 тисяч. А їх має бути мінімум три.

За словами Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, в бюджет – 2018 на модернізацію навчального процесу в початковій школі заклали мільярд грн. Але як і коли розпочнеться процес виділення коштів з казни поки що не відомо.

– Відділ освіти сприятиме в придбанні обладнання наскільки це буде можливим, зважаючи на складний бюджет, який склався цьогоріч в районі, – прокоментувала начальник районного відділу освіти Людмила Григорчук.

Проте в деяких населених пунктах на допомогу «згори» не особливо розраховують. Так на останній сесії депутати Свидівоцької сільради заклали на обладнання «освітнього середовища» місцевої  школи 50 тис. грн.

Ілона Левченко

Опубліковано в Освіта

Хлопчики на цей раз «обскакали» дівчаток.

Як повідомилу «Сільським обріям» у пологовому будинку Черкаської ЦРЛ, минулого тижня, тобто з 1 по 8 лютого, у пологовому будинку ЦРЛ народилося 11 немовлят. Серед новонароджених було 5 дівчаток і 6 хлопчиків.

Позаминулого було 4 хлопчики та 5 дівчаток.

Опубліковано в Медицина

Через пожежу, що трапилася вчора зранку, у житловому будинку в Тубільцях, загинуло двоє людей. Про це повідомляють в Черкаському міськрайонному відділі Управління ДСНС України у Черкаській області.  

Про загорання повідомили жителі села. На місце події виїхали добровольці двох місцевих пожежних команд із Мошен та Яснозір’я. Для гасіння пожежі залучили 3 одиниці техніки та 6 рятувальників. Пожежу ліквідували за півтори години.  

Під час проведення розвідки у задимленому помешканні були знайдені тіла двох людей - 81-річного господаря та його 79-річної дружини. Триває перевірка обставин їх загибелі та причини виникнення пожежі.

В Управлнні ДСНС зауважують, що вже цьогоріч у вогні загинуло 20 громадян. Основною причиною є несправність або неправильна експлуатація пічного опалення. Надзвичайники закликають звертати увагу на дотримання правил пожежної безпеки під час експлуатації приладів опалення, перевірити печі та димоходи, а також прибрати легкозаймисті речі з горищ будинків.

Опубліковано в Надзвичайні події

Постановою  Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 15 внесено зміни, якими передбачено підвищення розміру щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Про це повідомляють в управлінні праці та соціального захисту населення РДА.

Зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг особам, які отримують пенсії, та дітям, – 1000 гривень на одну особу. Підвищення граничного розміру загальної суми грошової допомоги, що виплачується на сім’ю, не може перевищувати 3000 гривень. Для сім’ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, – 3400 гривень, для багатодітних сімей – 5000 гривень.

-         Перерахунок допомог фахівці управління проведуть з 20.01.2018 року з моменту набуття чинності постанови КМУ від 17.01.2018 № 15, - зауважує начальник управління Сергій Коваль. 

Опубліковано в Політика

Про дороги, децентралізацію, благоустрій та роботу голови

Олександр Кривошея обраний головою Дубіївської сільської ради у 2015 році, перед цим двічі був сільським депутатом.

– На виборах сільського голови висунув свою кандидатуру, бо про це прохали люди, – зізнається Олександр Іванович. – Усього було п’ять претендентів, за мене віддали 900 голосів. Оцінюючи власну роботу, здійснену за два роки перебування на посаді, вважаю, що не підвів і не розчарував тих людей, котрі в мене повірили. Адже послідовно реалізовую заплановані проекти.

А зроблено дійсно чимало. Так, вдалося відремонтувати будівлю Будинку культури. Тут полагодили котельню і встановили твердопаливний котел, вивезли будівельне сміття, відновили систему опалення у вестибюлі та ушляхетнили прилеглу територію. Інший реалізований проект, котрим пишаються у Дубіївці, – міні­футбольне поле зі штучним покриттям. На його створення витратили 200 тисяч гривень. Із них коштів районного бюджету 100 тис. грн, спонсорських коштів 50 тис. грн та ще 50 тисяч виділила сільська рада.

– Проект не з дешевих, але він того вартий, – переконаний Олександр Кривошея. – Тепер нашим дітям є де займатися спортом. Також у планах – відкрити в селі спортивні секції з боксу та самбо. Взагалі, культивувати спорт і популяризувати здоровий спосіб життя – це важливий та пріоритетний напрям роботи. Адже міцна і сильна молодь – вагома складова потужної громади.

Разом з цим, у Дубіївці здійснюється активна робота щодо благоустрою населеного пункту – вдосконалено систему вуличного освітлення, встановлено фотореле, здійснено заміну лампочок з дросельних на енергоефективні, внаслідок чого світло горить упродовж усього темного періоду доби.

Дбаючи про осіб, котрі щодня їдуть на роботу до міста, сільська влада здійснила реконструкцію зупинки на «дубіївському» повороті. За спонсорські кошти там збудували туалет.

Також торік розчистили частину сільського ставка. Тепер це місце придатне для риболовлі та відпочинку.

Щодо наскрізної проблеми більшості українських сіл, а саме ремонту та обслуговування доріг, то до цього прикута особлива увага як місцевої, так і районної влади. Натепер відремонтовано центральну дорогу по вулиці Богдана Хмельницького, проведено щебеневий та ямковий ремонти на дорогах п’яти інших вулиць. Біля в’їзду на господарські двори колишнього колгоспу засипали яму та вирівняли проїзд. Навесні тут висадять берізки.

Минулого року розпочав працювати офіційний сайт сільської ради, виділялись кошти на розвиток матеріально­технічної бази, ремонт приміщень сільської амбулаторії, дитячого садочка та загальноосвітньої школи. Була надана матеріальна допомога шести десяткам людей. Серед них учасники АТО, тяжко хворі, родичі померлих.

Разом з тим, придбали три путівки на оздоровлення у літній період дітей з багатодітних і малозабезпечених родин та дітей з обмеженими фізичними можливостями. За підтримки Народного депутата Сергія Рудика обладнали дитячий майданчик, який передали на баланс військової частини А3193.

Надавали матеріальну допомогу у вигляді продуктових наборів для ветеранів Другої світової війни, людей похилого віку та людей з обмеженими фізичними можливостями. Окрім цього, людей з інвалідністю взимку безкоштовно забезпечують дровами.

Ще одне важливе питання – це об’єднання громад. З цього приводу в Дубіївці проводилося подворове опитування населення, яке здійснювалося сільськими депутатами. Результати опитування були доволі невтішні – понад 90% усіх жителів села виступають проти будь­якого об’єднання.

– До нас надходили пропозиції і від Руської Поляни, й Білозір’я, і Геронимівки. Я особисто вивчав це питання, спілкувався з людьми, зустрічався із сільськими головами тих сіл, від котрих надходили пропозиції, але поки що у дубіївчан не має конкретного бачення з приводу об’єднання. Можливо, людям просто потрібен час, аби на позитивному досвіді сусідів переконатися в ефективності реформи децентралізації.

За понад два роки роботи головою, за словами Олександра Івановича, він по­новому навчився розглядати проблеми та здобув безцінний управлінський досвід, який дозволяє йому знаходити комплексні підходи до вирішення існуючих проблем. Як стверджує сам очільник села, усі позитивні речі, котрі відбуваються у Дубіївці, – результат спільної роботи голови, депутатського корпусу, членів виконкому, керівників підприємств, бізнесменів та всіх активних членів громади.

– Основним своїм завданням на посаді сільського голови я вважаю залучення депутатів сільської ради, громади в цілому і кожного жителя зокрема до активної участі у соціально­економічному розвитку Дубіївки, – зауважує Олександр Кривошея. – Тому що лише спільними зусиллями можна розбудувати успішне й заможне село.

Артем ЯКОВЛЄВ,фото автора

 

Опубліковано в Новини громад

Календар

« Лютий 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28