Чому громади району не поспішають об’єднуватися? (Частина 2)

Вівторок, 08 листопада 2016 16:35

Ми продовжуємо збирати думки жителів Черкаського району щодо питання реформи децентралізації в Україні та її втілення на теренах нашого краю.

 Ганна Сивець, директор Худяківської ЗОШ І-ІІІ ступенів:

Є побоювання, що після об’єднання очолить громаду людина чужа. Приміром, наш сільський голова молодий та ініціативний. Він виріс на наших очах в управлінській сфері та власним прикладом довів, що вміє і хоче працювати. Потім багато запитань щодо того, де буде адміністративний центр. Сусідні села практично рівносильні. Тут розвинута освітня мережа, медична мережа, яку втрачати не хочемо. Ми бачимо вигоди, які отримала Ірдинь після об’єднання. Звичайно, спілкуємося поміж себе. Зараз всі розмови зводяться до питання, де буде адміністративний центр.

Ніна Кужим, головний бухгалтер Черкаської ЦРЛ, депутат  районної ради:

Вирішення питання об’єднання територіальних громад відкриває можливості для того, щоб громади могли більше отримувати доходів і, відповідно, на свій розсуд ними розпоряджатися. Наразі це дуже актуально для села Худяки, яке має і потужну матеріально-технічну базу, і молодь, і ресурси. В це село просто терміново потрібен інвестор, який забезпечить людей роботою, а значить до місцевого бюджету надходитимуть кошти на розвиток населеного пункту. Історичні, родинні корені нас поєднують із Сагунівкою. Наше головне джерело надходжень – землі – фактично знаходяться в оренді в одних руках. Можливо, сильний імпульс децентралізації дасть передача права розпоряджатися землею об’єднаним громадам. Ми можемо стати єдиною самодостатньою громадою, варто лише проявити ініціативу, а не чекати, що хтось прийде і нас об’єднає. Цьогоріч місцеві бюджети отримали в кілька разів більше доходів, ніж торік. Це можливість почати рухатися, шукати нове, бо треба зрозуміти, що давати постійно ніхто не буде. І зволікати часу немає.

 Катерина Яценко, директор Степанківської ЗОШ І-ІІІ ступенів:

Очевидно, керівники на місцях побоюються втратити владні повноваження. Приміром, якщо буде розглядатися варіант об’єднання Хацьки – Хутори - Степанки, то наші школи до об’єднання готові, навіть більше скажу – зацікавлені в ньому. Ми розуміємо, що для якісної освіти наших дітей доцільніше буде зробити одну опорну школу, і кілька других ступенів. Значить в одинадцятому класі не буде навчатися сім учнів, як у мене зараз, а буде 27, і відповідно матимемо можливість оновити матеріальну базу для них. Причому ми не перетягуємо на себе ковдру, бо розуміємо, що матимемо одну мету. Очевидно, що після реформи буде змінене навантаження на вчителів. Це не означає звільнення. Кваліфікованих кадрів ніхто втрачати не хоче. А якість освіти покращиться.

 Сергій Пушанко, інженер, депутат районної ради:

Бо немає активного ініціатора цієї справи і присутня внутрішня пасивність. Приміром, скільки разів приїздив у Геронимівку, а на прийом не йдуть люди. Чому? Немає інформації? Це не так – є оголошення в сільській раді, залишив номери телефонів – не прийшов, але маєш проблему, то подзвони. Ніякої реакції. Маю пропозиції для залучення коштів на розвиток села з вітчизняних та донорських джерел – теж нікого не цікавить. Зате «крикунів», що все робиться не так – достатньо. В Білозірській ОТГ за об’єднання взявся Володимир Міцук. Але де знайти ще таких міцуків? Люди настільки поринули у виживання, що з недовірою ставляться до будь-чого нового та невідомого, як ще одного фактора їх утиску. Кивати на недостатню поінформованість вже не варто. Хто хоче знати, той знайде всю інформацію. Маємо брати відповідальність за своє майбутнє і не чекати, коли нам зверху скажуть, як жити.

Коментар експерта

Сергій Слинько, керівник регіонального Офісу реформ у Черкаській області

Міжнародні організації готові надавати допомогу громадам, які стали на шлях самостійного життя. Для нас важливо співпрацювати у цьому питанні не тільки з ЄС, але й з європейськими державами – Німеччиною, Швецією, Польщею. Наразі в країні діють кілька програм підтримки децентралізації. Наймасштабніша з них "U-LEAD" – це спільний хаб для проектів GIZ, проектів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні DOBRE та PULSE, а також спільного українсько-канадського проекту EDGE з підтримки секторальної децентралізації. Програму із загальним обсягом фінансування у 97 млн євро розраховано на чотири роки. Її основні напрями – зміцнення кадрового потенціалу місцевого самоврядування та системна підтримка Центрів надання адміністративних послуг. Насамперед, плануються освітні програми для місцевої влади, підтримка професійної освіти посадовців виконавчих органів, їхнє навчання проектному менеджменту. У другому – передбачаємо комплексні відновлювальні роботи у ЦНАП на території ОТГ по всій Україні, надання обладнання для понад 600 з них, навчання місцевого персоналу новим методикам роботи.

Практично для громад ця програма дасть до 15 експертів у кожному регіоні, які працюватимуть у Центрі розвитку місцевого самоврядування (колишньому офісі реформ). Вони будуть найближчим часом відібрані на конкурсній основі й пройдуть навчання. Очікується, що експерти спеціалізуватимуться у певних напрямах: якщо громада, скажімо, вирішить розробляти стратегічний план, то матиме людину, яка зможе допомоги. Інвестиційний план чи генплан – відповідних спеціалістів. Така сама ситуація з залученням грантових коштів. Планується, що ці експерти почнуть повноцінно працювати вже з початку наступного року.

 

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)