Міжнародна співпраця: у Чорнявці росте Алея миру

П'ятниця, 23 вересня 2016 07:55

Традиційно тиждень у Чорнявському НВК розпочався з лінійки. Та цього разу вона була не звичайною, а святковою, адже в школі гості. Німецькі школярі теж прийшли сюди на заняття. Як зазвичай, робочий день розпочався з виконання Державного Гімну, та не тільки українського, а й німецького. І прапорів на лінійці також майоріло два. Вітання німецькою прозвучали від школярів для гостей, і, як завжди, всі розійшлися по класах. А потім учителі трудового навчання Світлана Олексенко та Олександр Некраса провели захопливі майстер-класи з виготовлення ляльок-мотанок та дерев’яних іграшок.

– Наші німецькі друзі в захваті від таких занять. Для них це було щось нове. Вони виготовляли іграшки, розмальовували й прикрашали їх, як душа бажала. Кожен забрав свій виріб додому, а вчителям-трудовикам на знак вдячності підготували подарунки, – розповідає заступник директора з виховної роботи Чорнявського НВК Людмила Тертична.

А дівчатка-німкені натомість провели для українських школярів майстер-клас із виконання кан-кану, від чого школярі, особливо молодші, були в захваті. Навіть завуч затанцювала.

Наступного дня німецькі друзі відвідали Чигиринщину. Вони побували на хуторі Буда, в Мотронинському монастирі, Суботові й здійснили візит до просвітницько-розважального комплексу «Зерноленд» в Івківцях.

Українські гостини

Проживали німці в сім’ях людей, які кілька років тому з таким же візитом завітали до Німеччини.

– Коли мені запропонували прийняти в себе вдома гостей, я відповіла «так», навіть не роздумуючи, лиш погодила це питання з батьками, – каже десятикласниця Оксана Валах. – Було приємно, що й наша сім’я не лишилася осторонь такої події. Гостями в нашій оселі були дві сестрички. Їхні батьки теж приїхали, але проживали в іншому будинку. Дуже жаль, що дівчата побули в нас лиш декілька днів, сумували за татом і мамою. Тому ми не заперечили, коли вони забажали переїхати.

Складнощів перекладу не виникало

Уроки в школі були звичайними, за винятком лиш присутніх гостей із-за кордону. Їхнє повсякденне життя на один тиждень змінилося. Воно стало українським. Вони навчалися, як навчаються юні чорнявчани, приїздили на заняття шкільним автобусом, після уроків грали у волейбол, на вечерю мали борщ і вареники, які, до речі, ще й ліпити навчилися. Вчитель німецької мови Майк, що прибув разом із делегацією, проводив уроки іноземної мови в старшокласників, на яких вони дізналися чимало цікавого про цю європейську країну.

– Дуже приємно мати справу з такими чемними й порядними людьми. В нас проживала сім’я: батьки – Сандра й Тіно і їхні діти – Лоні й Карлос. Спілкування не завдавало труднощів, бо говорили переважно англійською. Гості вражені від перебування в Україні, так само, як і ми вражені їхнім візитом, – каже заступник директора з навчально-виховної роботи Тетяна Береза.

Робочі питання

Офіційна зустріч із німецькою делегацією відбулася в Черкаській районній державній адміністрації. Там також влаштували для гостей теплий прийом. Знайомство, чаювання та розповідь про мальовничу Україну, яку презентував голова Черкаської районної ради Олексій Собко. Друзів із-за кордону вразило, наскільки глибоко ми знаємо значення державної символіки своєї країни. А особливо зацікавила їх тема освіти, бо частина з них – вчителі. І працюють вони не у звичайній загальноосвітній школі, а в євангелістській. «Що це за школа? – відразу зазвучало питання від освітян Черкаського району, що дуже зацікавлені організацією освіти в європейських країнах та започаткуванням нових форм роботи в школах району. – Чим вона відрізняється від звичайних шкіл?» На що вчителі з Німеччини відповіли, що це навчальний заклад, який працює за тією жпрограмою, що й загальноосвітні школи, але має ще й релігійний напрям. Частково це приватна школа, бо батьки періодично роблять туди певні внески. Навчальний заклад було створено в 2009 р. і наразі він має 22 працівники та 140 учнів. Обговорили ще чимало питань медицини й культури, висловили думки з приводу реформи децентралізації в Україні. На завершення – подарунки й фото напам’ять.

Черкаська районна рада дуже зацікавлена у співпраці з Німеччиною як сильною європейською країною.

– 25 років минуло відтоді, як Україна стала незалежною. І сьогодні ми чітко визначилися, що хочемо налагодити зв’язки й співпрацювати із західними державами, зокрема з Німеччиною. Переломним моментом став Майдан-2014. Це була точка відліку, коли Україна чітко взяла курс на Європу. І наразі ми налаштовані йти цим шляхом далі. Завдяки сім’ї Анатолія Перепелиці співпраця з Німеччиною стала можливою, і ми з нетерпінням готуємося до наступних кроків, – каже голова Черкаської районної ради Олексій Собко.

Серце й голуби – на знак миру й співпраці

А наступного дня німецькі гості стали учасниками «Діалогу поколінь» у Чорнявському НВК. Чимало сил і душі вклали працівники та учні школи в це свято. Вразили друзів із-за кордону й маленькі співачки, що майстерно виконували українські пісні, і юні танцівниці колективу «Івлія», і голосисті «Отамани», й «Мальви», і ансамбль народних інструментів «Чорнявські музики».

І всі як один у вишиванках. Так проникла ся німецька дітвора українською тематикою, що не встояли перед святковим національним одягом, і теж надягли вишиті сорочки.

Оскільки захід співпав із Міжнародним днем миру то й темою його стала війна і мир, Друга Світова й нині український Схід.

Бібліотекар Ніна Гриняк разом із учнями зібрала для заходу спогади жителів села Чорнявка про події 1939 – 1941 рр.

За бажанням учасників німецької делегації запросили й ветеранів: Феодосія Мацака з Чорнявки, Дмитра Магера з Худяків та Михайла Костенка з Хуторів. І діти, й дорослі охоче слухали їхні розповіді про участь у бойових діях. Опісля чорнявські школярі піднесли захисникам хліб і квіти. Не оминули їх увагою і юні німці, що теж вручили подарунки. А заступник голови ЧРДА Петро Коренюк нагородив Феодосія Мацака ювілейною медаллю «70 років Перемоги над нацизмом».

Мали слово й німецькі друзі, що подякували за чудове душевне свято й вибачалися за далеких попередників. Не забули й про героїв сучасності. Присвятили їм не один виступ, вшанували хвилиною мовчання.

І сусіди-леськівчани, що мають дружні стосунки з Чорнявським НВК, теж долучилися до заходу. Вже майже десять років вивчають німецьку мову в Леськівській ЗОШ. Мабуть, тому вчитель іноземних мов Інна Безкоровайна не могла залишитися байдужою й не скористатися можливістю поспілкуватися з німецькими колегами. Звісно залучила й своїх учнів. Світлана Малюк і Анастасія Полівко подарували глядачам вірші німецькою мовою власного авторства, а одинадцятикласниця Оксана Коваль виконала пісню Селін Діон «My Heart Will Go On», тільки німецькою мовою.

Далі – флешмоб у формі серця на шкільному подвір’ї, малеча випустила в небо голубів як символ миру. А потім чорнявські школярі й учасники делегації з м. Гота разом із ветеранами Другої Світової війни посадили алею миру як символ дружби двох народів і обіцянка не ворогувати.

Юлія САВЧЕНКО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)