Мали 20 мільйонів, а стало 83: секрети успіху Глобинської ОТГ

П'ятниця, 26 травня 2017 14:30

Глобинська об’єднана територіальна громада утворена на базі п’яти сільських рад та однієї міської. До її складу входять колишні Глобинська міська рада, Жуківська, Бабичівська, Опришківська, Пирогівська та Борисівська сільські ради. ОТГ має розвинену дорожньо-транспортну інфраструктуру з розгалуженою мережею доріг місцевого значення. Діють п’ять міських автобусних маршрутів, п’ять маршрутів приміського сполучення та 18 міжміських маршрутів. Пролягають три дороги державного значення: Кременчук – Хорол, Бугаївка – Глобине – Манжелія – Козельщина – М-22, Глобине – Мостовівщина. Відстань між населеними пунктами та центром громади м. Глобине становить від 8 до 25 км.

На території Глобинської об’єднаної територіальної громади функціонує дев’ять закладів культури, один музей та вісім бібліотек. У галузі освіти – шість дошкільних навчальних закладів, одна гімназія, по чотири ЗОШ І-ІІІ ступенів та ЗОШ І-ІІ ступенів. Також тут працює 18 закладів системи охорони здоров’я.

Як новоутвореній ОТГ вдалося піднятися із дна і втриматися на хвилях бурхливого суспільного та соціально-економічного розвитку й інтенсивних змін, ми дізналися під час візиту до м. Глобине.

 Глобинська ОТГ – одна за найпотужніших в Україні

Глобинська громада за багатьма соціально-економічними показниками розміром території, економічним та фінансовим потенціалом, кількістю населення, розвитком інфраструктури увійшла до п’ятірки найбільш перспективних громад в Україні. Створена у 2015 році, вона об’єднала понад 16 тисяч жителі. До її складу входить 23 населених пункти.

До об’єднання бюджет усіх рад становив близько 20 млн грн. Минулий рік громада завершила із бюджетом 83 млн. грн. І це лише власні надходження без освітньої, медичної та субвенції на розвиток інфраструктури. Торік за рахунок коштів міського бюджету в ОТГ реалізовано 63 проекти. Депутати і сільські старости активно долучилися до роботи ОТГ. Тому тільки програма соціально-економічного розвитку передбачає цьогоріч роботи на 144 об’єктах, – розповідає голова ОТГ Станіслав Джусь.

Першопочатки об’єднання

Органи місцевого самоврядування міста не могли лишитися осторонь, коли розпочалися процеси реформування, адже з’явилися перспективи для розвитку та відродження міста, його духовності і культури. Якщо побувати на території Глобинської ОТГ та поспілкуватися з її жителями, одразу стає зрозуміло, що головне в «характері» громади – постійне прагнення до досконалості в економічному та суспільному житті. Запорукою успішного розвитку громади є збалансований бюджет. Основні бюджетоутворювальні підприємства – група компаній торгової марки «Глобино», агропромислового холдингу «Астарта Київ» та сільськогосподарське виробництво. Громада працює над удосконаленням організації  та управління житлово-комунальним господарством. Успішне завершення будівництва очисних споруд міської каналізаційної системи дало можливість розбудовувати місто.

Наразі процес децентралізації вже не є чимось страшним і невідомим. Нині чітко визначені принципи та умови об’єднання. Коли ми розпочинали об’єднуватися, таких покрокових позицій ще не було. Треба було самостійно вирішувати, з чого починати. Передовсім ми зробили фінансовий аналіз спроможності громади при об’єднанні. Враховували податки, за рахунок яких місто розвивалося на той час: податок на нерухоме майно, плату за землю, акцизний податок тощо. Розрахували також і можливі видатки: заробітна плата працівникам органів місцевого самоврядування, закладів освітньої сфери, витрати на первинну медицину, територіальний центр, заклади культури та пожежної охорони. Зробили прогнозні розрахунки, – ділиться першопочатками створення ОТГ Станіслав Васильович. 

А ще в Глобиному провели громадське обговорення, розробили програму інформування населення та безкоштовний інформаційний бюлетень, де були описані ініціативи, форма об’єднання, рішення про проекти тощо.

Структура

Завдяки міському голові, який не побоявся повести громаду за собою, нині функціонує потужна Глобинська ОТГ, якою керують справжні фахівці. Їх можна нарахувати 83 особи. До апарату міської ради входять міський голова, секретар, три заступники, керуюча справами виконавчого комітету та п’ять старост. У об’єднаній громаді діє загальний відділ, що складається з восьми осіб, а також відділи організаційно-кадрової роботи, бухгалтерського обліку та звітності, управління природними ресурсами та регулювання зелених відносин, житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури та капітального будівництва, соціально-економічного розвитку й інвестицій, комунального майна і закупівель, відділ з питань державної реєстрації, відділ культури, фінансовий та юридичний відділи. У кожному з них працює по дві-три особи, хоча є й такі, у яких вісім чи дев’ять працівників. У відділі освіти працює начальник та два спеціалісти, а також методична служба. Вона складається з трьох фахівців, що трудяться в методичному кабінеті, та восьми методистів – вчителів-практиків, які працюють безпосередньо в школах. Глобинська громада першою запровадила таке нововведення, адже ті, хто постійно перебувають в навчальних закладах серед колективів і дітей, бачать освітню ситуацію зсередини і знають реальні проблеми школи. Нині при відділі освіти створюється господарська група. Також у громаді працює 11 бухгалтерів та два економісти. На етапі створення – центр надання адміністративних послуг. Зараз триває конкурс, за яким буде обрано його керівника.

Досягнення

Одна з найбільших проблем об’єднаної громади – це кадрове забезпечення та приміщення для роботи новостворених відділів і органів. Та й вона поступово вирішується.

Нині у Глобиному працює школа мистецтв, у якій 16 викладачів проводять захопливі заняття для 273 учнів. У ОТГ працює 29 гуртків та секцій. Обдаровані діти постійно приносять громаді перемоги та призові місця. Тут навіть розробили Програму підтримки обдарованих дітей. За свої старання переможці отримують грошову винагороду.

– За перше місце на міжнародних змаганнях – 10 тис. грн, за друге – 5 тис. грн, за третє – 3 тис. грн. Якщо це всеукраїнські змагання, то відповідно 3000, 2000 і 1500 грн. Грошову підтримку мають і переможці обласних конкурсів та олімпіад – 1000, 800 і 500 грн. Якщо переможцем стає творчий колектив, його учасники отримують винагороду у два рази вищу відповідно. Викладачам, тренерам і художнім керівникам теж надаємо грошове заохочення. Розробили і Програму виплати стипендій. Нині шість осіб у громаді отримують щомісячно по 300 грн, – пишається обдарованими дітьми голова ОТГ.

Позитиву вистачає і в інших сферах Глобинської об’єднаної громади. Приміром, у місті встановлено пам’ятники його засновнику Івану Глобі та Великому Кобзареві Тарасу Шевченку. На етапі придбання – оргтехніка для бібліотек та підключення Інтернету туди ж. Окрім цього, на всій території ОТГ вночі сяють ліхтарі, а кількість аварійних доріг зменшилася в чотири рази.

Ситуація в селах, що приєдналися

Старости сільських громад задоволені роботою, спільною з містом, хоча спочатку були категорично проти такого об’єднання. От, наприклад, до Бабичівської сільської ради належало чотири населених пункти із загальною кількістю населення 1650 осіб. Віддаленість від м. Глобине – 13 км. Нині, як і раніше, там працює Бабичівська школа, і ніхто навіть не задумався про її закриття. Здійснено ямковий ремонт доріг, повністю реконструйовано вуличне освітлення. Нині триває переобладнання школи під навчально-виховний комплекс, аби в селі міг повноцінно функціонувати дитячий садок. У школі, до речі, навчається всього 76 учнів з чотирьох сіл. З ними працюють 16 педагогів. Є два будинки культури, у кожному з яких працюють директор і техпрацівник. Не дають засумувати колективи художньої самодіяльності, яких теж два. Вони постійно організовують концерти та свята. В Устимівському будинку культури здійснили капітальний ремонт приміщення.

Бабичівський староста Станіслав Живолуп каже:

– Спочатку боявся об’єднання як вогню. Потім подумав, порахував і вирішив ризикнути. І не пошкодував, адже позитивні зрушення є. Секретар став спеціалістом загального відділу виконавчого комітету Глобинської міської ради, який готує довідки, заповіти, доручення та інші документи, здійснює прийом громадян. Також ми маємо державних реєстраторів, які працюють у штаті виконавчого комітету сільської ради, здійснюють реєстрацію громадян, подають необхідні документи до військкомату. Два депутати, що представляють Устимівку і Бабичівку, входять до депутатського корпусу Глобинської громади.

Його колега, староста Пирогівської громади Тамара Кір’ян додає:

– Коли стала старостою, зіткнулася з певними проблемами. Перш за все, це були ресурсна незабезпеченість і неспроможність для виконання делегованих та власних повноважень, надмірна децентралізація коштів, зневіра населення в органах місцевого самоврядування. Люди потребували якісного водопостачанням, утилізації відходів, зручного автобусного сполучення, повноцінного матеріального забезпечення шкіл, садочків і закладів охорони здоров’я. А попереду – темний ліс. Ресурсів немає абсолютно. І тоді ми взяли до рук концепцію органів місцевого самоврядування і територіального устрою. Ретельно її вивчили і зрозуміли, що не все втрачено, і треба дати громаді шанс. Переваги об’єднання в тому, що у всіх сферах працюватимуть фахівці. Навантаження, яке раніше йшло лише на сільського голову, розділиться на інших працівників, стане рівномірним стосовно кожного. Негатив у єдиному: постійне оглядання на тих, хто ще не об’єднався. А як вони живуть? А може їм краще? Це помилка. Якщо пішли вперед, не варто сумніватися.

Новітні технології

Неабияким досягненням громади є сучасні водозабірні установки, яких у Глобинській ОТГ встановили вже чотири. Одну з них продемонстрував заступник голови громади Олександр Артюшенко:

– Така установка являє собою залізну коробку, схожу на трансформаторну будку. Вона повністю замінює водонапірну вежу і працює на основі двох артезіанських свердловин потужністю 40 і 25 м3 на добу. Цю систему ми придбали в рамках Програми реформування розвитку житлово-комунального господарства. Усередині міститься комп’ютерна установка, яка за допомогою датчиків контролює тиск у системі водопостачання і задає імпульс насосам в глибинах артезіанських свердловин. Це сучасний засіб, що передбачає контроль і управління станцією водозабору дистанційно з допомогою смартфона і спеціального додатку. GPS-модем, що знаходиться в системі, постійно передає сигнал на сервер. Завдяки цьому пристрою ми маємо змогу економити електроенергію. Він введений в експлуатацію три місяці тому. Вартує близько 200 тис. грн з установкою і монтажем. Подібних конструкцій маємо чотири. Загалом працюємо з такими механізмами вже майже три роки. За цей час жоден із насосів глибинних артезіанських свердловин не вийшов з ладу. Плануємо облаштувати ще шість таких установок і створити єдиний диспетчерський пункт, за допомогою якого можна буде їх контролювати. Подібні установки скоро керуватимуть і вуличним освітленням. На одну підстанцію потрібно буде 16-18 тис. грн, щоб забезпечити її таким модулем.

На території Глобинської ОТГ діє один з найбільших в Україні виробник м’ясної продукції і найбільше бюджетоутворювальне підприємство міста – Глобинський м’ясокомбінат. Його директор Марина Міхеєва поділилася особливостями виробництва ковбасних виробів, відомих на всю Україну й за кордоном:

– «Глобино» – це група підприємств, яка є агропромисловим холдингом. Ми займаємося землеробством, тваринництвом, м’ясною і молочною промисловістю. Маємо свинокомплекс і м’ясомолочний комплекс, де утримуємо доїльне стадо і биків. Потужність свинокомплексу 12 тис. свиноматок. Це 250 тис. свиней на рік. 70% виробництва забезпечуємо власною сировиною і 30% закуповуємо в сільських господарствах. За добу м’ясокомбінат виробляє 110-120 т. ковбасних виробів. За місяць продаємо 2700 т. ковбаси, 1000 т. напівфабрикатів і 500 т. напівтуш. Продаємо за допомогою власної дистриб’юторської мережі. У нас є торговий дім, що включає 26 філіалів в Україні. У торговому домі працює 1 тис. співробітників. У кожному обласному центрі є наша торгова команда. Працюємо з усіма національними мережами України. Експорт продукції здійснюємо в незначних кількостях. Чисельність працівників в групі підприємств – 3500. Розмір заробітної плати залежить від професії. Обвалювальники, наприклад, отримують 12-15 тис. грн, що нині є досить пристойною заробітною платою. І за кордон їхати необов’язково.

Кожного дня робітників підвозять на роботу автобуси за десятьма маршрутами. Вони здійснюють по декілька рейсів. Працюють на виробництві у три зміни. Дискомфорту для населення м’ясокомбінат не створює. На підприємстві збудовано сучасний забійний завод. Його потужність 250 голів за годину. Це єдине в Україні місце, де забій свиней відбувається найбільш гуманним способом – їх присипляють.

– Кошти, що надходять з м’ясокомбінату, становлять чверть всього бюджету міста і третину його власних доходів. Вони дають ПДФО 23 млн. грн. Окрім цього, корпорація «Глобино» допомагає школам, дитячим садкам, футбольній команді, талановитим дітям, – інформує Станіслав Джусь.

 Окрім відомого м’ясокомбінату, на території громади функціонують ВП «Глобинський цукровий завод», ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», ВАТ «Глобинський маслосирзавод», Глобинський елеватор, ТОВ СП «НІБУЛОН», які відіграють не менш важливу роль у наповненні бюджету ОТГ.

Також тут працюють 175 підприємств торгівлі, 6 об’єктів громадського харчування і 8 об’єктів побутового обслуговування населення. Функціонує комунальне підприємство, яке обслуговує 62 км вуличних водогонів і 27 водозаборів. Загалом позитивних зрушень чимало, так само, як і планів на майбутнє. Важливий момент – вони потребують неабиякої праці, інтелектуальних здібностей та матеріальної спроможності. Усе це Глобинська ОТГ має, бо об’єднала зусилля і тепер спільно працює над вирішенням проблем та реалізацією ідей.

Юлія САВЧЕНКО, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)